Παρακολούθηση της βραβευμένης ταινίας «Τα όριά μας».

Τα όρια μας 2

Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν  στον κινηματογράφος ΑΤΛΑΝΤΙΣ τη  διεθνώς βραβευμένη ταινία< Τα όριά μας» με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Χατζήμπεη, τριαθλητή με αναπηρία, μαραθωνίων αποστάσεων (Ιronman) .

Είναι μια ταινία που μέσα από την αθλητική δράση του πρωταγωνιστή, που είναι ένας αθλητής με αναπηρία, μας διδάσκει  ότι η διαφορετικότητα και η αναπηρία δεν αποτελούν ανασταλτικούς παράγοντες για να θέσεις στόχους και με επιμονή και αποφασιστικότητα να τους πετύχεις. Είναι μια ταινία για την ουσία της ζωής, τη δύναμη της ελπίδας, τη σημασία της αποφασιστικότητας, της έμπνευσης και της αγάπης και τον ρόλο που παίζουν αυτά στα παιδιά.

Στο τέλος της ταινίας ο πρωταγωνιστής είχε μια ενδιαφέρουσα και διαδραστική συζήτηση με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.

Θέατρο Πρωταγωνιστής