Γιορτή Μνήμης & Τιμής για την 50η Επέτειο του Πολυτεχνείου

Έναρξη
   🥊Η εξέγερση του Πολυτεχνείου αποτελεί φωτεινό ορόσημο στους αγώνες της νεολαίας μας και ταυτόχρονα είναι μια ανεξάντλητη πηγή ιστορικού παραδειγματισμού για την αδιάκοπη πάλη του ελεύθερου ανθρώπου , του υπεύθυνου πολίτη, ενάντια σε κάθε μορφή καταπίεσης και φασισμού.
   🔺 Όμως οι φωτιές που άναψαν οι φοιτητές/τριες εκείνες τις νύχτες στην Αθήνα, φλόγισαν τις ψυχές μας, φώτισαν καινούριους δρόμους, δρόμους δύσκολους κι ανηφορικούς, μα ωραίους. Δρόμους ανοιχτούς στο μέλλον.
  🔺 Το 1ο Γυμνάσιο Αγίου Δημητρίου τίμησε την 50η Επέτειο της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου με μια πολύ ωραία και αγωνιστική γιορτή που στηρίχθηκε (εκτός από την αφήγηση του χρονικού, τα τραγούδια και την απαγγελία ποιημάτων) σε μια σειρά από σπονδυλωτά θεατρικά δρώμενα, που σκοπό είχαν οι μαθητές/τριες να βιώσουν τα γεγονότα και να ανασυνθέσουν το κλίμα της εποχής, ώστε να εμπεδώσουν τα διαχρονικά μηνύματα και επίδικα του Πολυτεχνείου για μια καλύτερη Παιδεία, Αξιοπρέπεια, Ελευθερία, Δημοκρατία, Σεβασμό στα Ανθρώπινα Δικαιώματα και Ειρήνη ☮️.
♦️ Στο τέλος της γιορτής κάναμε συμβολική πορεία γύρω από το εμβληματικό κτήριο του Στρογγυλού στην οποία προπορευόταν η ελληνική σημαία σκεπασμένη με γαρύφαλλα και οι μαθητές/τριες με πλακάτ φώναζαν τα συνθήματα του Πολυτεχνείου .
🔺Ευχαριστούμε  τον πρόεδρο της Δευτεροβάθμιας Σχολικής Επιτροπής κύριο Πέτρο Τασσόπουλο, τα μέλη του Δ.Σ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Αγίου Δημητρίου και τους πρώην διευθυντές του σχολείου μας τον κύριο Χαράλαμπο Καρακώστα και τον κύριο Βασίλειο Κόβαπου τίμησαν με την παρουσία τους τη γιορτή μας .
Επιμέλεια- Οργάνωση Γιορτής :  Μάμαλη Ελένη ΠΕ 02 – Ασημακοπούλου Αικατερίνη ΠΕ 04.04
Επιμέλεια Χορωδίας :  Μελαχροινάκη Ελένη ΠΕ 79.01
Στα θεατρικά (σκηνικά- σκηνογραφία- βοηθοί σκηνής- θεατρικούς ρόλους) συμμετείχαν οι μαθητές/τριες του τμήματος  Γ3
Αφήγηση χρονικού : Οι μαθήτριες  Κ.Χ (Α2) και Κ.Ε (Β1)
Απαγγελία ποιήματος :Οι μαθήτριες Κ.Χ & Κ.Π (Α2)
Χορωδία : οι μαθήτριες Σ.Ζ & Χ.Μ (Γ4), Π,Δ (Β3)
  ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ

Ηχητικά τραγούδια πριν την έναρξη της γιορτής : 1. Της Δικαιοσύνης Ήλιε νοητέ, Οδ. Ελύτης- Μ. Θεοδωράκης 2, Θα σημάνουν οι καμπάνες, Γ. Ρίτσος- Μ. Θεοδωράκης.

1.Χαιρετισμός Διευθυντή

2.Ανάγνωση μηνύματος του Υπουργού ΥΠΑΙΘΑ

ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ

3.Θεατρικό Δρώμενο

4.Αφήγηση χρονικού διανθισμένο με οπτικοακουστικά αρχεία

5.Προβολή βίντεο «Το παραλήρημα του Δικτάτορα»

6.Αφήγηση χρονικού διανθισμένο με οπτικοακουστικά αρχεία

7.Τραγούδι «Το σφαγείο» Μ. Θεοδωράκης

8.Αφήγηση χρονικού διανθισμένο με οπτικοακουστικά αρχεία

Συνθήματα

9.Χορωδία «Ένα το χελιδόνι». Οδ. Ελύτης- Μ. Θεοδωράκης

10.Θεατρικό « Καφενεον λλάς»(ακούγονται τα τραγούδια 1. Είμαστε δυο, Μ. Θεοδωράκης 2. Όταν σφίγγουν  Γ. Ρίτσος- Μ. Θεοδωράκης 3. Πότε θα κάνει ξαστεριά , Μαρκόπουλος Γ. )

Θεατρικό 5 Θεατρικό Καφενείο η Ελλάς Θεατρικό Θετρικό 4

11.Αφήγηση Χρονικού με ηχητικά ντοκουμέντα , βίντεο και δρώμενα.

ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΑΛΗ

12.Προσκλητήριο νεκρών. Ακούγεται το τραγούδι «Imagine» John Lenon

14.To μήνυμα του Πολυτεχνείου

13.Βίντεο «Ο Δρόμος»  Μητροπούλου Κωστούλα- Μάνος Λοϊζος»