Ενημέρωση για τον αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test) νόσησης

Σας ενημερώνουμε ότι από 4-4-2022 ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης (self test) διενεργείται για όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες (εμβολιασμένους/ες και μη εμβολιασμένους/ες, νοσήσαντες/σασες και μη νοσήσαντες/σασες) μία (1) φορά την εβδομάδα, κάθε Δευτέρα και δηλώνεται το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα edupass.gov, πριν την προσέλευση των μαθητών/τριών στο σχολείο την Τρίτη. Κατ’εξαίρεση, α) την πρώτη μετά από διακοπές εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας, ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες, πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στη σχολική μονάδα και β) αν υπάρχει επιβεβαιωμένο κρούσμα στο τμήμα τότε ακολουθείτε τις οδηγίες διενέργειας συγκεκριμένων διαγνωστικών ελέγχων που θα σας σταλεί με σχετικό ενημερωτικό μήνυμα.

Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο τη σχετική υπουργική απόφαση: https://dide-d-ath-new.att.sch.gr/images/2_4_2022_enhmerwsh-sxetika-me-covid-test.pdf