Ενημέρωση στη σεξουαλική αγωγή από Μαία του Νοσοκομείου «Έλενα».

Εφηβεία

Την Τρίτη 22 Φεβρουαρίου 2022 όλα τα τμήματα της Β΄ Γυμνασίου στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που διδάσκει η κυρία Ανδρέου Αγγελική καθώς και την Τρίτη  22 Μαρτίου 2022 και την Τρίτη 29 Μαρτίου  όλα τα τμήματα της Γ΄ Γυμνασίου (κυλιόμενα) στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας που διδάσκει η κυρία Ασημακοπούλου Αικατερίνη παρακολούθησαν επιμορφωτική ομιλία σε θέματα σεξουαλικής αγωγής από τη  Μαία του Νοσοκομείου «Έλενα»  κυρία Τσίλια Αναστασία.

Εκδήλωση σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης 1

Κατά την ενημέρωση των μαθητών/τριών σε όλα τα  τμήματα η εισήγηση-παρουσίασή  ήταν εξαιρετική και διαδραστική και πρόσφερε εξαιρετικό έργο συμβουλευτικής επικοινωνίας και καθοδήγησης με  επιστημονική μεθοδολογία και εξειδικευμένο τρόπο για κάθε περιστατικό. Η παρουσίασή  κινητοποίησε τη συμμετοχή και το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών μας που συμμετείχαν ενεργητικά με την υποβολή εύστοχων ερωτημάτων στα οποία η κυρία Τσίλια απαντούσε με εύληπτο τρόπο και η εργασία της υπήρξε σημαντική  στην ορθή ενημέρωση των μαθητών/τριών σε θέματα σεξουαλικής αγωγής και στη διαμόρφωση γνώσεων και στάσεων γύρω από τη γενετήσια πράξη.

Η Διεύθυνση και ως Σύλλογος Διδασκόντων/ουσών εκφράζουμε την ικανοποίησή μας για την άριστη συνεργασία μας με  την κυρία Τσίλια Αναστασία και την καθοριστική της συμβουλή σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα όπως είναι η ορθή σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των εφήβων.