Εκδήλωση ευαισθητοποίησης κατά της σχολικής βίας και εκφοβισμού. ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ

ΕΦ ΜΑΚΡΙΝΟ ΠΛΑΝΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΕΞΩΦΥΛΛΟ

Την Τετάρτη  9 Μαρτίου 2022 την 5η και 6η διδακτική ώρα  πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η εκδήλωση ευαισθητοποίησης των μαθητών/τριών κατά της σχολικής βίας και εκφοβισμού. Η μετάδοση της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά (λόγω των περιοριστικών υγειονομικών μέτρων κατά της μετάδοσης covid) από το υπερσύγχρονο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών που διαθέτει το σχολείο μας  με τη παρουσία ενός τμήματος.

Συγκεκριμένα, οι κυρίες Μάμαλη Ελένη (φιλόλογος) και η κυρία Αναστασοπούλου Βασιλική (καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής) υπεύθυνες της εκδήλωσης μαζί με μαθητές/τριες σε ρόλο παρουσιαστών/τριών συνδέθηκαν μέσω της πλατφόρμας webex με τα υπόλοιπα 14 τμήματα του σχολείου μας που διαθέτουν ηλεκτρονικό εξοπλισμό και βιντεοπροβολέα και τους παρουσίασαν μια διαδραστική εισήγηση στο πλαίσιο της οποίας προβλήθηκαν και το σύνολο των βιωματικών, καλλιτεχνικών και ψηφιακών δράσεων που υλοποιήθηκαν από μαθητές/τριες του σχολείου μας που συμμετείχαν στην Πανελλήνια Εκστρατεία ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ του Οργανισμού «Το χαμόγελο του Παιδιού». Το κύριο χαρακτηριστικό της παρουσίασης ήταν η διάδραση, αφού όλα τα τμήματα συμμετείχαν μέσω chat απαντώντας σε ερωτήσεις και σε κουίζ καθ ΄όλη τη διάρκεια της παρουσίασης-εισήγησης. Σε κάθε τμήμα είχαν οριστεί 2 μαθητές/τριες ως αντιπρόσωποι για την επικοινωνία μέσω chat με την αίθουσα της παρουσίασης.

Το διαδικτυακό ψηφιακό εγχείρημα της εκδήλωσης  ήταν ένα μεγάλο στοίχημα που τελικά στέφθηκε με επιτυχία και γι’ αυτό ευχαριστούμε θερμά τον διευθυντή  του σχολείου μας κύριο Καρακώστα Χαράλαμπο, την υποδιευθύντρια Α΄κυρία Γεωργιάδου Γεωργία, τον Σύλλογο Διδασκόντων/ουσών για την έγκριση και την υποστήριξη της εκδήλωσης, καθώς και τον κύριο Κοϊμά Αναστάσιο (φυσικός) για την τεχνική υποστήριξη της αίθουσας του Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών, τον κύριο Λαμπρόπουλο Θεόδωρο και την κυρία Λέντα Μαρία (καθηγητές Πληροφορικής) για την τεχνική υποστήριξη των τμημάτων, καθώς και τον κύριο Καληνυκτάκη Εμμανουήλ (μαθηματικός) για την άρτια συντήρηση του τεχνολογικού εξοπλισμού του σχολείου μας.

Το  αρχείο της παρουσίασης μπορείτε να το δείτε  ΕΔΩ.

Μπορείτε να δείτε  παρακάτω φωτογραφίες από την εκδήλωση

Παρουσίαση της εκδήλωσης από το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ ΜΑΜΑΛΗ ΜΑΚΡΙΑΚΟΙΜΑΣ ΜΑΜΑΛΗ ΤΡΙΓΩΝΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ

ΚΟΙΜΑΣ ΜΑΜΑΛΗ ΜΠΙΤΣΙ Αργυροπούλου Κοϊμάς Μάμαλη Ελένη

Φωτογραφίες από τη διαδικτυακή προβολή της εκδήλωσης μέσα στα τμήματα με τη διάδραση των μαθητών/τριών.

Προβολή στο Α2 Πάρα πολύ καλό             ΑΙΘΟΥΣΑ ΧΟΡΟΣ 3

ΑΙΘΟΥΣΑ ΧΟΡΟΣ ΝΙΚΟΛΙΑ         Προβολή σε αίθουσα Γ4 Αγγελική

Τάξη- το βιβλίο     Τάξη χορός πολύ καλό

Βιβλίο Παναγοπούλου

Διάδραση τμημάτων  με την αίθουσα προβολής της εκδήλωσης μέσω σχολίων  στο chat

chat 1              ΣΧΟΛΙΑ ΘΑΥΜΑΣΜΟΥ !!