Συμμετοχή στο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Ανακαλύπτοντας και αναδεικνύοντας τα χαρακτηριστικά του νέου επιχειρηματία»

Το σχολείο μας θα συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Ανακαλύπτοντας και αναδεικνύοντας τα χαρακτηριστικά του νέου επιχειρηματία». Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν την επιχειρηματικότητα και να τη συνδέσουν με την εφευρετικότητα, την καινοτομία και την τεχνολογία, ενώ θα έχουν τη δυνατότητα να δημιουργήσουν ένα δικό τους εγχείρημα με εργαλεία και εκπαιδευτικό υλικό που έχει σχεδιαστεί από το Envolve Entrepreneurship. Oι μαθητές/τριες καλλιεργούν τις δεξιότητες επικοινωνίας, συνεργασίας, αποτελεσματικής διαχείρισης χρόνου, συλλογής-αξιολόγησης πληροφοριών και παρουσίασης.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές/τριες Γυμνασίου (όλων των τάξεων) και Λυκείου(Α’ και Β’ τάξεων) όλης της χώρας και είναι ψηφιακά υπογεγραμμένο με Φ.1/ΝΤ/ 61480 /128999/ Δ7 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ) για το σχολικό έτος 2021-2022.

Υπεύθυνη του προγράμματος

Παναγιωτοπούλου Ελένη – καθηγήτρια Τεχνολογίας